Kuyumcu Cam Sistemleri Nelerdir?

Kuyumcu Cam Sistemleri Nelerdir?

Cam en basit anlatımı ile sisli kumun yüksek sıcaklıkta eritilmesi ile edilen saydam ve kırılabilir bir maddedir. Fenikeliler tarafından bulunmuş ve Roma imparatorluğu döneminde üretimi oldukça gelişmiştir. O dönemdeki camcılar süsleme amacıyla cam yapımında büyük ustalığa erişmiş bunun yanı sıra değerli taşların cam taklitlerini de yapabiliyorlardı.

Lamine cam nedir?

Camın bulunuşundan günümüze geldiğimiz zaman kullanış alanının genişlediğini ve kullanış amacına göre çeşitlilik gösterdiğini fark ediyoruz. Önceleri daha çok süsleme ve taklit yapma amacıyla kullanılan camlar artık yaşamın her anında karşımıza çıkan, olmazsa olmazlarımız arasına girmiş ve kullanılış özelliklerine göre farklı türleri geliştirilmiştir. Örneğin kuyumcu vitrinlerinde lamine camlar kullanılır. Lamine cam kırılmaz cam olarak bilinse de aslında kırılan fakat dağılmayan camdır. Plaka haline getirilmiş iki plaka camın iki tarafı da yapışkanlı bir folyo (p.v.b.) ile birleştirilmesi ile oluşur. Böylece camın mukavemeti arttığı gibi kırılsa dahi dağılmayıp bir arada kaldığı için hırsızlık vb gibi durumlara karşı yüksek güvenlik sağlar. Bu nedenle kuyumcu vitrinlerinde lamine cam kullanılması zorunluluk arz etmektedir.

Kuyumcularda cam?

Kuyumcu Mağazaları değerli taşların, altınların ve maddi değeri yüksek mücevherlerin satıldığı mağazalardır. Bu ürünlerin mekan içersinde hiçbir güvenlik önlemi olmadan sergilenmesi mümkün değildir. Tabi ki alınan güvenlik önemlerinde görüntüyü bozmamak ve hatta daha güzel bir görüntü ortaya çıkarmak gerekir. Bunun için cam çok uygun bir materyaldir ve bu nedenler kuyumcularda teşhir bankosu üzerinde camlar kullanılır. Böylece hem sergilenen ürünlere ulaşılamaz hem de mekan tasarımı görsel açıdan zenginleşir.

Temper cam?

Kuyumcularda sürgü camlara  sıklıkta rastlanır ve bu sürgü sistemi mesai saatlerinde çok fazla kullanır. Bundan dolayı sürgü camların kırılma ihtimali yüksektir. Bu yüzden sürgü sistemlerinde kullanılan camların ya lamine yada temperli camlar kullanılır. Temperleme işlemi; yatay hat üzerinde camın dış yüzeylerine daha fazla basınç gerilimi, cam ortasına ise dolaylı bir çekme gerilimi kazandırmak için, ölçüsüne göre kesilmiş ve kenarları düzeltilmiş camın, ergime noktasına kadar (625-645 °C) kontrollü ısıtılıp, hızla soğutularak camın yüzeylerine 6000 Pa basınç ön gerilimi kazandırma aşamalarını içerir. Temperleme işlemi uygulanmmış cam; işlem görmemiş normal camlara göre kırılmaya ve ısıya karşı yaklaşık 4-5 kat daha fazla dayanıklı olduğundan ve kırıldığı zaman zar büyüklüğünde çok küçük, daha az keskin parçalara ayrılarak yaralanma riskini azalttığından dolayı güvenlik camı özelliğine sahiptir.

Profesyonel ekipler ile daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Camların nasıl kullanılacağı ne tür camların kullanacağı mekanlara göre farklılık gösterir. Profesyonel ekipler mekanları inceleyip ne tür camların nasıl uygulanacağını etüt ederek en sağlıklı sonuçlara ulaşırlar. Artstyle Mimarlık (www.artstyle.com.tr) uzman tasarım ve uygulama ekipleriyle bu hizmeti verebilecek firmaların başında gelerek en sağlıklı sonuçlara ulaşır. Sizlerde cam uygulamalarınız için 0212 573 9949 numaralı telefon hattını arayarak ve www.artstyle.com.tr adresinden Artstyle Mimarlık ile iletişime geçebilirsiniz.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*